TEIJIN I CLARITER OPRACOWUJĄ NEUTRALNE DLA EMISJI DWUTLENKU WĘGLA ROZWIĄZANIE RECYKLINGU ENDUMAX

2022-01-27

Firma Teijin łączy siły z firmą Clariter - członkiem Polish Circular Hotspot - i opracowują neutralne dla emisji dwutlenku węgla rozwiązanie recyklingu ENDUMAX

Od ponad dwudziestu lat Teijin Aramid przetwarza włókna Twaron® we własnych zakładach recyklingowych. Dążąc do zerowej emisyjności Teijin Aramid połączył siły z Clariter, by opracować pionierskie rozwiązanie w zakresie zaawansowanego chemicznie recyklingu Endumax® - polietylenu o ultra wysokiej masie cząsteczkowej (UHMW-PE). Te świadome ekologicznie firmy wspólnie rozwijają zrównoważoną metodę utylizacji cennych materiałów poprodukcyjnych, które są trudne do przetworzenia w sposób mechaniczny.

Teijin Aramid poszukiwał zrównoważonego rozwiązania w zakresie recyklingu swoich produktów końcowych. Efektem tych starań był kontakt z firmą Clariter która dzięki innowacyjnej technologii, przekształca odpady plastikowe w wysokowartościowe, czyste produkty przemysłowe. Jej proces cechuje ujemny ślad węglowy netto, co oznacza, że nie zanieczyszcza środowiska, lecz aktywnie je oczyszcza. 

Skuteczny upcycling

Testy na polietylenie o ultra wysokiej masie cząsteczkowej (Endumax®) wyprodukowanego przez Teijin Aramid zostały przeprowadzone w zakładzie pilotażowym Clariter w Gliwicach. Wyniki badań wykazały, że otrzymane próbki sieci rybackich, lin i kontenerów do przewozu ładunków lotniczych, które są zbudowane z tego materiału, można poddać przetwarzaniu chemicznemu. Wysokoodporny surowiec UHMW-PE, do tej pory problematyczny pod względem recyklingu, jest obecnie z powodzeniem przekształcany na wolne od zanieczyszczeń produkty przemysłowe o tysiącu zastosowań, takie jak środki czyszczące, odtłuszczacze, farby i specjalistyczne woski. Należy nadmienić, że w przypadku sieci rybackich, mamy do czynienia z pełną cyrkularnością, ponieważ wytworzony wosk może być ponownie użyty do ich powlekania.

Rozwiązania dla recyklingu

Clariter planuje budowę i uruchomienie pełnowymiarowej instalacji w holenderskim mieście Delfzijl, w tej samej strefie przemysłowej, gdzie znajduje się zakład firmy Teijin Aramid. Obecnie Clariter jest w trakcie uzyskiwania wszelkich pozwoleń dla nowej inwestycji. Dodatkowo trwają przygotowania do wybudowania kolejnych zakładów w Polsce i Izraelu.

Jasper Munier, kierownik ds. Business Development w firmie Clariter na Europę Północno-Zachodnią, powiedział: „Współpraca z takim partnerem jak Teijin Aramid i dowiedzenie, że recykling chemiczny stanowi rozwiązanie dla epidemii odpadów z tworzyw sztucznych przybliża nas do czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości. Kolejnym krokiem będzie przetwarzanie różnego rodzaju próbek w znacznie większych ilościach w naszym południowoafrykańskim zakładzie o powierzchni przemysłowej 15.000 m². Cieszymy się na współpracę z zespołem ekspertów Teijin Aramid i wspólne pozycjonowanie recyklingu chemicznego jako niezastąpionego rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych”

Hendrik de Zeeuw, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży w Teijin Aramid: ”Dzięki współpracy z firmą Clariter, Teijin Aramid zrobił krok w kierunku przetwarzania Endumax®. Oznacza to, że Endumax może równać się z rangą innych produktów Teijin Aramid. To stanowi dla nas wielkie osiągnięcie. Razem z Clariter będziemy mogli udzielić wsparcia klientom z sektora offshore w odbiorze lin, sieci oraz kabli Endumax® i przedłużenia ich cyklu życia. Chcemy spełniać wymagania użytkowników końcowych w branży lotniczej oraz kosmicznej, by po zużyciu, pełne kontenery ładunków lotniczych, w tym paneli, mogły być poddane recyklingowi. Współpracując z firmą Clariter zbliżamy się do realizacji naszych ambicji, aby stać się najlepszą na świecie firmą produkującą włókna o wysokiej wydajności." 

O Teijin Aramid

Teijin Aramid jest światowym liderem w produkcji tworzyw aramidowych. Twaron®, Teijinconex®, Technora® oraz polietylen o ultrawysokiej masie cząsteczkowej (UHMW-PE) Endumax® znane są ze swojej wytrzymałości, niskiej wagi i odporności na wysoką temperaturę. Te zalety sprawiają, że wykorzystuje się je na wielu rynkach oraz w różnych segmentach, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, bezpieczeństwa i ochrony życia, lotniczym i kosmicznym, a także w szerokim zakresie zastosowań przemysłowych. Te niezwykle wytrzymałe materiały produkowane są w Holandii, Tajlandii i Japonii. 

Więcej informacji znajdą Państwo tu: www.teijinaramid.com

O Clariter:

Clariter stworzył rewolucyjny proces recyklingu chemicznego (upcylingu), który na szeroką skalę stanowi rozwiązanie globalnego problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Technologia ta pozwala na przetworzenie większości strumieni odpadów plastikowych, co nie tylko wpływa na efektywne oczyszczanie planety, ale również stwarza bardzo korzystne możliwości biznesowe. Zamiast przekształcać odpady z tworzyw sztucznych w półprodukty, które wymagają dalszego przetwarzania, Clariter przetwarza je w trzy gotowe do użycia rodziny produktów przemysłowych, takie jak oleje, woski i rozpuszczalniki. Te alternatywy dla produktów naftowych są wykorzystywane jako składniki do produkcji ponad 1000 czystych artykułów codziennego użytku. Proces Clariter cechuje ujemny ślad węglowy. Jest to rozwiązanie o wiele korzystniejsze niż składowanie, spalanie i inne metody oparte na pirolizie. Technologię przetestowano w zakładzie pilotażowym w Gliwicach w Polsce oraz zakładzie demonstracyjnym w RPA. Dbając o rentowność i zrównoważony rozwój – Clariter pozwala na pełne wykorzystanie potencjału gospodarki o obiegu zamkniętym.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, zapraszamy na www.clariter.com

Firma Claritel jest członkiem Polish Circular Hotspot.