Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia

2020-06-23

Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia

 

W Poznaniu od 13 października 2018 r. działa Po-Dzielnia – Centrum Ekonomii Współdzielenia, miejsce stworzone przez aktywistów Givebox Poznań. Przy Głogowskiej 27 mieści się freeshop – czyli sklep, w którym wszystko jest za darmo oraz centrum edukacyjno-kulturalne.


Projekt Po-Dzielni wyrósł z dwuipółletniego doświadczenia istnienia kilku szaf (giveboksów) w Poznaniu. Po-Dzielnia, podobnie jak giveboksy, jest miejscem, z którego za darmo zabieramy rzeczy, które nam posłużą i w którym zostawiamy niepotrzebne nam już rzeczy w dobrym stanie.


Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania rzeczy. Po-Dzielnia jest miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów i nadawania im nowego życia.


Po-Dzielnia jest czynna od poniedziałku do piątku od 10 do 18. Można zabierać wszystko za darmo oraz przynosić pojedyncze rzeczy (nie są przyjmowane pełne worki, kartony etc.). Nie przyjmujemy w Po-Dzielni jedzenia, leków, rzeczy o dużych gabarytach (meble, dywany etc.), ostrych przedmiotów. Ubrania należy przynosić tylko wyprane. Do Po-Dzielni nie można przysłać paczek z rzeczami (polecamy rozdawanie rzeczy lokalnie).


W ramach konkursu „Otwarta Strefa Kultury Łazarz” inicjatorzy Po-Dzielni otrzymali od miasta lokal przy Głogowskiej 27. Umowa przewiduje trzy lata korzystania z lokalu na preferencyjnych warunkach, a kolejne dwa na rynkowych – dlatego aktywiści Po-Dzielni zaczęli już prowadzić zbiórki środków na dalsze funkcjonowanie. 
Wszystkie prace remontowe w lokalu przeprowadzili wolontariusze i wolontariuszki wspierający/e projekt. Osoby te pełnią też na co dzień dyżury w Po-Dzielni.

Zachęcamy do przeczytania o Po-Dzielni na ich:
- stronie internetowej  
- Facebooku
-
Instagramie